Rozmnožování

 

Důležité je od sebe rozeznat samce a samici…

Naštěstí je to velice snadné. Samec má něco jako vystouplý „pupík“, samička má vše u sebe.. viz foto

  samec

samice

Předně by se neměli rozmnožovat zvířata bez PP a s nejasným původem, kvůli genetice, zdraví a příbuznosti.

Když už se rozhodneme odchovávat, je důležité aby samice byla starší 6ti měsíců a a starší jednoho roku při prvním nakrytí. Váhu by měla mít alespoň 350 gramů.

Před 6-tým měsíce není samička ještě dost zralá a po úplynutí prvního roku je pozdě na první mláďata a mohlo by to samičce jen ublížit. U samců by se mělo počkat na dosažení 5ti měsíců.

Vždy se samice přidává k samci do ubykace po dobu alepsoň 5ti dnů. Pokud je páření úspěšné, samici trvá přibližně 35 – 40 dní než přivede na svět malé ježečky. Že se tato chvíle blíží poznáme podle nervozity samičky a je dobré jí dát kousky látky, například fleecu pro stavbu hnízda. Samici v této době nerušíme, nelezeme jí do domečku…je pak velká možnost, že z nervozity pozře svá mláďata. Stává se i to, že samice odmítne svá mláďata a vy se pak o ně musíme starat a dokrmovat je každé dvě hodiny mlíčkem a sadou pro dokrmování koťat.

Samice kojí mláďata do věku 6-8 týdnů, kdy je pak sama odstaví. Rozhodně nesmíme mláďata odebírat samici dříve.

Ve věku dvou měsíců jsou ježečci pohlavně dospělý a jedobré je mít v té době již rozdělené dle pohlaví aby nedošlo k „nehodě“.

Do nových domovů by měli odcházet po testech na parazity, s výbavičkou do začátku a se všemi doklady.